Giełda - Exchange
wyspecjalizowany rynek, w określonym miejscu i czasie, na którym dokonuje się obrotu papierami wartościowymi (giełda papierów wartościowych), masowymi towarami (giełda towarowa), walutami (giełda dewizowa) i usługami (np. ubezpieczeniami) oraz ustala się ich ceny (kursy), notowane i ogłaszane w oficjalnym wykazie zwanym cedułą. Giełda to regularne spotkania osób pragnących zawrzeć transakcje kupna-sprzedaży, odbywające się w określonym miejscu i czasie, podporządkowane znanym normom, zasadom i zwyczajom (tzw. uzansom). W zawieraniu transakcji pośredniczą maklerzy (brokerzy). Ceny w tych transakcjach są ustalane na podstawie istniejącego w danej chwili układu podaży i popytu, a następnie podawane do wiadomości publicznej. Maklerzy zapisują na tablicy ceny ofert sprzedaży (offers) i ceny ofert zakupu (bids), a następnie spisują noty kupna sprzedaży. Noty te zawierają nazwy firm kupującego i sprzedającego, przedmiot transakcji, ilość, cenę towaru, termin dostawy. Zawieranie takich transakcji umożliwia osiąganie zysku w postaci różnicy cen (kursu giełdowego), co nazywa się grą giełdową.
Giełda różni się wieloma cechami od innych form rynku zinstytucjonalizowanego. Jest rynkiem rzeczy zamiennych (wymiennych) tego samego rodzaju dających się określić co do ilości, miary i wagi. Transakcje na giełdzie odbywają się dzięki temu bez okazywania przedmiotu transakcji. To właśnie odróżnia zasadniczo giełdę od aukcji, na której odbywa się przetarg publiczny na konkretne dobra (wełna, skóry, antyki itp.).
Giełdy dzielą się na zamknięte i otwarte. W pierwszych biorą udział tylko jej członkowie i wprowadzeni przez nich goście (nie mają oni ani czynnego ani biernego prawa wyborczego). W drugich może brać udział każdy po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Giełdy są pewnego rodzaju ,,barometrami ekonomicznymi”: wahania obrotów i kursów giełdowych obrazują w pewnej mierze zmiany koniunktury.
[J. Penc]
Zobacz również:
notowania giełdowe
,
bulls and bears
|