Witamy, 19 lipca 2024 r. Imieniny: Alfreny, Rufina
 
 
Jeżeli masz konto w naszym serwisie podaj swoje dane w polu poniżej:
Jeśli nie masz konta, możesz je
założyć tutaj
Wyszukiwarka domyślnie przeszukuje Leksykony i Słowniki. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej części wybierz wyszukiwarkę zaawansowaną lub przejdź do tej części serwisu:

  
Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
Jak kupować w księgarni
Polityka prywatności/Ciasteczka
Jak kupować eBOOKi
System płatności

  EBOOKI
  Marketing
  Organizacja,
  zarządzanie
  Zarządzanie personelem
  Sprzedaż i dystrybucja
  Informatyka w
  zarządzaniu
  Ekonomia
  Rynki kapitałowe
  Finanse
  Rachunkowość
  Bankowość
  Języki obce
  Poradniki
  Inne a ciekawe
  Unia Europejska

Bestsellery
1.Zarządzanie pracą - Zdzisław Jasiński (red.)
2.Motywowanie w przedsiębiorstwie - Zdzisław Jasiński

Leksykon biznesu A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Czas pracy - work time

przewidziany ustawowo czas, w którym pracownik pozostaje w zakładzie pracy lub poza nim do dyspozycji pracodawcy w celu świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę. Czas ten występuje przede wszystkim jako stanowiona przez prawo norma trwania pracy i w tej też postaci jest on powszechnie stosowany w rozliczeniach między pracownikiem a pracodawcą oraz oceniany jako miara świadczonej pracy. Czas pracy jest złożoną kategorią ekonomiczną formującą się w gospodarce rynkowej nie tylko według praw rynku, ale także pod wpływem osiągnięć w zakresie produktywności pracy i nacisków ze strony potrzeb społecznych wynikających z cywilizacyjnego i materialnego awansu danego kraju. Jak każda kategoria ekonomiczna wyraża on realne stosunki ekonomiczne, tj. stosunki nawiązujące się między ludźmi w procesie gospodarowania i jako taka kategoria kształtuje czas pracy jako termin prawny. Czas pracy spełnia w gospodarce różnorodne funkcje. Występuje on jako:  miara nakładu pracy: postęp techniczny i organizacyjny oraz wysoka intensywność pracy sprawiają, że miara ta staje się coraz bardziej pojemna, co oznacza, że społeczeństwa potrzebują coraz mniej czasu na wytworzenie jednostki produktu;  miara udziału pracownika w tworzeniu produktu społecznego: w takim rozumieniu czas pracy określa ekstensywną normę trwania pracy, tj. długość jej trwania, która w zależności od poziomu technicznego uzbrojenia pracy i jej intensywności określa wielkość pracy;  czynnik tworzenia wartości; w takim ujęciu czas pracy stanowi ramy, w których w wyniku zespolenia czynników produkcji powstaje wartość. Toteż jako element warunkujący wykorzystanie tych czynników ma on swoją wartość i cenę, które stale rosną;  czynnik regulujący rytm życia człowieka: rozkład czasu pracy, jego wymiar i usytuowanie w okresie doby (i czasu kalendarzowego) determinuje rytm życia społecznego, rodzinnego i osobistego pracującego człowieka, określa strukturę jego czasu po pracy i sposoby wykorzystania czasu wolnego;  element układu człowiek–praca: w takim ujęciu określa on czas wystawienia pracownika na działanie procesu pracy i warunków jej środowiska, co ma bardzo ważne znaczenie dla zachowania przez niego potencjału zdrowia i sił do pracy.

Zobacz również: czas bytowy , czas tracony , czas wolny


« Wstecz « poprzedni    następny »
Leksykon biznesu
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Leksykon Unii Europejskiej
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Słownik polsko-angielski
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Uruchom asystenta w oknie
Hasło dnia
A vista - (wł. a vista  – za okazaniem); zwrot używany przy oznaczaniu dokumentów płatniczych, płatnych za okazaniem (na okaziciela), od...
Najpopularniejsze hasła
1. Marketing
2. A vista
3. DAGMAR
4. Akceleracja
5. abandon /zrzeczenie się/

Jeżeli nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi zadaj pytanie innym
Do góry strony
Strona główna | O firmie | Kontakt | Księgarnia | Leksykony/Słowniki | Moje dane

Wydawnictwo Placet
01-517 Warszawa, ul. Mickiewicza 18a/1
e-mail: redakcja@placet.com.pl

English Deutsch