Płaca - wage
wynagrodzenie za każdy rodzaj wykonywanej pracy, przyznawane pracownikowi związanemu z pracodawcą umową o najem usług (płaca nominalna). Umowa ta może być wyraźnie sformułowana albo wynikać ze związku podporządkowania lub uzależnienia ekonomicznego. W zależności od charakteru pracobiorcy lub rodzaju wynagradzanych usług, w języku potocznym płaca może przybierać różne nazwy: pensja, pobory, gaża itp.
Rozróżnia się płacę brutto, która stanowi ogólną kwotę płacy i płacę netto, która oznacza płacę brutto pomniejszoną o podatek i składkę ubezpieczeniową oraz inne potrącenia.
Płaca jest dla każdego pracobiorcy decydującym kryterium standardu życia, gdyż pokrywa z niej koszty swego utrzymania. Płaca, którą otrzymuje on od pracodawcy nie zawsze zapewnia mu ten standard. Zależy to od tzw. realnej wartości płacy, czyli od jej siły nabywczej. Dlatego odróżnia się płace nominalne (wyrażone w pieniądzu) od płac realnych (wartość dóbr i usług, które można nabyć za płacę nominalną). Wzrost płac prowadzi do wzrostu siły nabywczej poszczególnego pracobiorcy wówczas, gdy wzrost cen jest niższy od wzrostu płac.
[J. Penc]
Zobacz również:
funkcja płacy
,
polityka dochodowa
,
motywacja
|